دعاوی خانواده

دعاوی خانواده

دعاوی خانواده را می توان یکی از شایع ترین دعاوی کنونی کشور نام برد و همچنین پیچیدگی و گستردگی که در این مورد از دعاوی دیده می شود یک قانون جدید برای حمایت از خانواده مصوب شده است و با در نظر گرفتن تغییر و تحولات گسترده ای که در زمینه های مختلفی از جمله : تغییر در ضمانت مطالبه مهریه ، تغییرات در زمینه ی اخذ حضانت فرزند ، درخواست طلاق توسط زوج یا زوجه و … صورت گرفته است. اطلاع و آگاهی از قواعد و قوانین جدید برای پیش برد هدف ها و تضمین منافع ، جلوگیری از ضایع شدن حقوق بسیار لازم و ضروری است. بهتر است از اشخاص غیر متخصص که دانش کافی در این زمینه ندارند برای دعاوی خانواده کمک نگیرید چرا ؟ چون نتیجه ای نامطلوب برای شما خواهد داشت. باید برای دعاوی خانواده از وکیلی مجرب و کارکشته که از قوانین و مقررات آگاهی دارد ، مهم تر از آن تجربه ی فراوانی در این زمینه دارد انتخاب کنید تا نتیجه ای مطلوبی که مد نظرتان است را بگیرید.

 :دعاوی خانواده شامل موارد زیر می شود

  • دعاوی مطالبه مهریه
  • دعاوی طلاق
  • دعاوی طلاق از طرف زوج
  • دعاوی طلاق از طرف زوجه
  • دعاوی طلاق به صورت توافقی

دعاوی خانواده : مطالبه مهریه 

مطالبه مهریه از رایج ترین دعاوی خانواده است که قاعدتاً از طرف زوجه می باشد. بر حسب قانون به محض اینکه عقد نکاح ایجاد و زوجه مالک مهریه شد می تواند روز بعدش برای انعقاد عقد و اخذ مهریه خود از زوج اقدام کند.

عموما اخذ مهریه از خواسته هایی میباشد که بعد از جدایی یا در هنگام آن به وسیله زوجه تقاضا می شود. مطالبه مهریه دارای شرایط و ضوابطی است که راه های گوناگونی هم دارد البته بسته به شرایط و اوضاع میباشد که باید بهترین راه را برای مطالبه مهریه انتخاب شود و این کار توسط یک وکیل حرفه ای و با تجربه انجام می گیرد.

از جمله دفاع در برابر دعاوی مطالبه مهریه از جمله ادعای اعسار از پرداخت مهربه و تقاضای تقسیط آن توسط زوج از اهمیت زیادی برخوردار است بنابراین در زمینه ی همچنین دعاوی خانواده ای باید از وکیل مجرب ، با تجربه کمک بگیرید.

دعاوی خانواده : دعاوی طلاق 

همانطور که می دانید طلاق به معنای پایان دادن به ازدواج و جدا شدن همسران از یکدیگر است. اما در این دعاوی یک سری حقوق و تکالیف متقابلی بین زوجین در هنگام ازدواج وجود داشته و آن ها از میان خواهد رفت. طلاق اصولا زمانی اتفاق می افتد که استحکام رابطه زناشویی از بین می رود و زوجین نمی توانند باهم دیگر سازش کنند. البته این نکته را هم ذکر کنم که طلاق از طرف کدام یک از زوجین تقاضا شود هم بحث جداگانه ای دارد که در ادامه برای شما ذکر میکنم.

دعاوی خانواده - حسین کمیلی وکیل پایه یک دادگستری

دعاوی طلاق از طرف زوج 

قبل از سال 1372 هرگاه زوج مایل بود که از همسرش جدا شود با مراجعه به دفاتر ثبت طلاق و با حاضر کردن دو شاهد عادل و بالغ و پرداخت کلیه حقوق مالی زن صیغه طلاق جاری می شود و مرد از همسرش جدا می شد. اما به علت اینکه این گونه طلاق از سر شرایط احساسی و هیجانی صورت می گرفت و پس از مدتی پشیمانی ایجاد می شد و وقت قضات و دادگستری تلف می گردید. قانون گذاران محترم تصمیم گرفتند که با تصویب ماده 1133 در قانون مدنی ، مرد هم باید در طی مراحل قانونی از جمله تشریفات داوری ، ارائه شهود ، و … تقاضای طلاق کند. در این مدت اگر مرد در شرایط احساسی خود تصمیم به طلاق بگیرد و از دادخواست خود منصرف شود ، دادگاه آن را مسترد می کند. در غیر این صورت پس از گذراندن مراحل قانونی و صدور گواهی عدم سازش مرد ، طلاق صورت می گیرد. پس از اینکه حکم صادر شد مرد باید پس از اجرای صیغه تمامی حق و حقوق همسرش را پرداخت کند و در صورت عدم پرداخت اگر زوجه در این زمینه رضایت نداشته باشد و خواستار حق و حقوقش باشد صیغه طلاق جاری نخواهد شد.

دعاوی طلاق از طرف زوجه

در کل زن نمی تواند درخواست طلاق نماید مگر با شرایط زیر :

از طرف همسرش وکالت طلاق داشته باشد

طلاق به صورت توافقی صورت گیرد

طلاق به صورت خلع انجام گیرد یعنی زن از مسائل مالی خود صرف نظر کند و مرد در ازای آن طلاق را قبول نماید

یکی از شرایط دوازده گانه ضمن عقد نکاح از طرف مرد نقض شود

دعاوی طلاق توافقی 

آماری که در این خصوص دعاوی طلاق توافقی به دست آمده سن جوانانی که در سنین 25 تا 29 از همسر خود جدا شده اند و البته بالا بودن این آمار طلاق توافقی به مرز هشدار رسید و نگرانی های بیشتری را ایجاد کرده است . این گونه دعاوی خانواده متاسفانه با زوج هایی سر و کار دارد که ترجیح می دهند با تفاهم و به صورت توافقی از هم به سرعت جدا شوند

همانطور که گفته شد تنها موارد مهم و شایع دعاوی خانواده از موارد دیگری از قبیل : مطالبه نفقه فرزند مشترک ، مطالبه نفقه اقارب ، حضانت و ملاقات فرزند ، اثبات نسب و … می باشد.

مشورت با یک وکیل حرفه ای در زمینه دعاوی خانواده 

در خصوص دعاوی خانواده افراد نیازمند مشورت با یک وکیل دادگستری متخصص و خبره به منظور جلوگیری از وقوع احتمالی مشکلات حقوقی در روابط اجتماعی و فردی خود هستند

برای مشاوره و در خصوص مشارکت ، ازدواج ، طلاق ، معاملات ، و کلیه ی دعاوی خصوصی یا کیفری با دفتر وکالت حسین کمیلی در ارتباط باشید.