قراردادهای تجاری و غیرتجاری

قراردادهای تجاری و غیرتجاری

دنیای تجارت پر از راز و رمز ها و پیچیدگی های مختص به خودش است و قراردادهای تجاری و غیر تجاری هم جزء این پیچیدگی به حساب می آید. در این بازار وسیع تنهای کسانی موفق خواهند بود که از اصول و قوانین آن مطلع باشند و به خوبی بتوانند آن ها را اجرا کنند.

دلیل اهمیت قراردادهای تجاری و غیرتجاری

دلیل اهمیت قراردادهای تجاری و غیر تجاری این است آینده کاری یک تجارت را مشخص می کند بنابراین بیشتر کسب و کارها برای نوشتن یا امضاء یک قرارداد با وکیل حرفه ای مشورت می کنند و بعد اقدام به امضاء یا نوشتن یک قرارداد می کنند.

در قدیم حرف مرد سند بود و کمتر پیش می آمد که سند مکتوبی نوشته شود که البته همین امر باعث ایجاد مشکلات فراوانی می شد. از این رو قراردها امروزه در این زمینه بسیار راهگشا و حلال مشکلات شده اند.

مفهوم قرارداد چیست؟

مفهوم قرارداد به این معنی است که چند نفر تعهد به انجام امری می کنند و انجام آن مورد قبول همه طرفین باشد.

انواع قرارداد چیست ؟

قرارداد انواع مختلفی اعم از قرارداد تجاری و غیر تجاری دارد. قراردادهای تجاری بین یک یا چند شرکت تجاری بسته می شود که ماهیت تجاری دارند.

یک اصل در تمامی قرارداد ها وجود دارد و آن اینکه طرفین قرارداد ذکر می شوند سپس تعهدات و حقوق هر یک به صورت توافقی مکتوب می گردد. درصورت نیاز جرایمی برای دیرکرد تعهدات تعیین می شود.

قرارداد هایی که جنبه بین المللی دارند معمولا دو زبانه تنظیم می شود و همین طور حقوق بین الملل در نتظیم آن رعایت می شود.

در قرارداد های داخلی اصول و قوانین داخلی هر کشور مد نظر قرار می گیرد. قرارداد زمانی تنظیم می شود که کلیه چانه زنی ها به پایان رسیده باشد و طرفین در خصوص کلیات و جزئیات به اتفاق نظر رسیده باشند.

قراردادهای تجاری و غیرتجاری-حسین کمیلی

برای تعریف و نحوه تنظیم قراردادها تجاری با وکیل مشورت کنید!

اگر دقت کرده باشید امروزه کلاس های متعددی در زمینه تعریف و نحوه تنظیم قرارداد های تجاری وجود دارد که به تجار آموزش می دهد چطور با نوشتن یک قرارداد صحیح و قانونی آینده تجارتشان را تضمین کنند.

چراکه قرارداد یک توافق الزام آور است که روابط دو یا چند نفر را تنظیم می کند بنابراین به محض امضای قرارداد طرفین ملزم به اجرای اصول آن هستند و تخطی از قرارداد مستوجب مجازات خواهد بود.

بارها پیش آمده که حتی تجار موفق و با تجربه به سبب عدم دقت در تنظیم قرارداد مجبور به پرداخت جریمه های سنگین و هزینه های هنگفت شده اند پس برای جلوگیری از این اتفاقات بهتر است از یک وکیل حرفه ای و با تجربه کمک بگیرید.

قراردادهای تجاری و غیر تجاری معمولا چگونه تنظیم می شوند؟

قرارداد های تجاری معمولا به دو شیوه عادی و رسمی تنظیم می گردد. همانطور که از نام این قرارداد ها مشخص است قرارداد های عادی فی مابین تجار بسته می شود ولی در قرارداد های رسمی مقامات و شخصیت های حقوقی و قانونی هم حضور دارند و اجرای مفاد قرارداد را تضمین می کنند.

قرارداد های غیر تجاری با وجودی که اتقان کمتری نسبت به قرارداد های رسمی دارند اما در محاکم قانونی قابل پیگرد حقوقی می باشند ، از رسمیت برخوردار هستند.

اصول و شرایط قرارداد باید به وضوح کلیه شرایط را توضیح داده باشد و جای هیچ ابهامی در هیچ یک از بند ها و تبصره ها نباشد چرا که در صورت بروزاختلاف نظر امکان سوء استفاده از بندهای دارای ابهام وجود دارد.

شرایط مادی و پرداخت ها باید با دقت و جزئیات آن ذکر شود و اگر قرار است چکی بین طرفین رد و بدل شود یا قرارداد مدت دار باشد حتما تاریخ های پرداخت ، شماره چک و سایرجزئیات با دقت ثبت و مکتوب گردد.

حتما در قرارداد شرایط فسخ و انصراف با ذکر جزئیات لحاظ شود تا درصورتی که یکی از طرفین قصد خروج از قرارداد را داشت شرایط مشخص باشد.

در پاره ای قرارداد ها شرط داوری در قرارداد ذکر می گردد به این معنی که طرفین توافق می کنند که در صورتی که اختلافی فی مابین افراد ذی نفع قرارداد پیش آمد برای داوری به مرجعی که مورد توافق طرفین است مراجعه کنند.

در کل قراردادها تجاری و غیر تجاری دارای سه بخش است : بخش اول توافق نامه است که شامل کلیه مشخصات طرفین قرارداد شامل مشخصات شناسنامه ای و محل سکونت ومبلغ قرارداد را دربرمی گیرد.

دربخش دوم که شرایط عمومی قرارداد است بخش دوم شرایط عمومی قرارداد است که به شرح کار، فسخ قرارداد، خسارت ناشی از عدم انجام تعهد، قانون حاکم بر قرارداد(در صورتی که یکی از طرفین خارجی باشد) فورس ماژور( حوادث طبیعی یا غیر مترقبه) چگونگی حل اختلاف ، ضمانت نامه، بیمه (برای مشخص کردن شرایط جبران خسارت مالی و جانی) مالیات و عوارض قانونی می باشد.

بخش سوم شامل شرایط خصوصی است که موارد اختصاصی که ممکن است باتوجه به تغییر شرایط عمومی قرارداد به وقوع بپیوندد را مد نظر قرار می دهد.

قراردادهای تجاری و غیرتجاری-وکیل پایه یک دادگستری

تنظیم قراردادهای تجاری و غیر تجاری را به وکیل بسپارید! 

از آنجا که تنظیم قرارداد یک امر کاملا تخصصی است به نظر می رسد کمک گرفتن از وکلای حقوقی در تنظیم قرارداد ها یک اقدام پیشگیرانه مفید باشد.

برای مشاوره در خصوص قراردادهای تجاری و غیر تجاری می توانید با دفتر وکیل پایه یک دادگستری حسین کمیلی که در این زمینه سابقه ی طولانی دارد در ارتباط باشید و مشاوره رایگان دریافت کنید.